Proje Başlangıç Toplantısı

Proje başlangıcına kadar olan aşamaları geçtik. Projeye başlamamız gerektiğini Fizibilite Raporu çalışması ile belirledik, Proje Sponsorundan gerekli desteği de aldık. Bundan sonraki aşama ise Proje Başlangıç Toplantısını düzenlemek olacaktır.

Ancak bu sırada yapılması gerekli olan bir nokta daha var: Proje Başlatma Belgesinin hazırlanması. Bu amaçla Proje Yöneticisi (PY), sponsor ve varsa Proje Lideri ile bir araya gelir ve Proje Başlatma Belgesini imzalarlar. Bu belgede Projenin Hedefi, amaçları ile muhtemel paydaşlar yazılır ve herkesçe onaylandıktan sonra imzalanır. Bu belge ile Proje Yöneticisi de resmen atanmış olur.

Proje Başlangıç Toplantısı (Kick-Off Meeting) Proje Yöneticisi tarafından düzenlenir. Bu toplantıdasSponsorun olması çok önemli. Zira projenin hedeflerini anlatır ve Proje Yöneticisinin resmen atandığını herkese ilan eder. Bu toplantıya katılması gereken paydaşları PY sponsor ve lider ile beraber belirler. Toplantıda projenin hedeflerinin ve amaçlarının herkesçe anlaşılmış olması gerekir. Toplantıda proje boyunca çalışacak olan ekipler de belirlenir. Hatta çalışmalara özel çekirdek ekipler de belirlenebilir.

Bu toplantıda projenin kapsamının belirlenmesi zordur. Proje Kapsamı daha detaylı ve ince düşünülmesi gereken çalışmalar gerektirecektir. Bunun için ayrı ayrı toplantılar yapılması gerekli olup bu toplantılara da proje ekibinin katılması önemlidir.

Proje Başlangıç Toplantısında ucu açık hiçbir nokta bırakılmaması projenin bundan sonraki ilerleyişi için önemlidir. Tüm ekibin proje hedeflerini ve amacını net olarak anlamış olması gerekir. Toplantı sonunda hem toplantı notları hem de Proje Başlatma Belgesi PY tarafından tüm ekibe ilan edilir.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: