Projeye Başlamalı mı?

Hangi çalışmaların Proje olabileceğini öğrendikten sonra sırada Projeye başlarken hangi aşamaların olduğundan ve nelere dikkat edilmesi gerektiğinden bahsedelim.

Yapılacak olan sınırlı süreli ve tekrarsız bir çalışmanın proje olabileceğine karar verdikten sonraki ilk adım Proje Fizibilitesi yapmak olmalı. Şirket için bu Projeye başlamak neler getirecek? Sağlayacağı Fayda, ROI (Return On Investment: Yatırımın Getirisi), Getireceği Kar ya da bunların hiçbiri olmayıp ölçülemeyen bir değer olan İtibar ve Stratejik Hedefler de olabilir. Aynı şekilde Şirket itibarı, Sosyal Sorumluluk ve Reklamlar da ölçülemeyen nitel olan projeler kapsamında değerlendirilebilir.

How to Determine Facebook and Twitter ROI

İşte bu maddeleri içeren ve bir Fizibilite Raporunda detaylı çalışma yapmak lazımdır. Çünkü Projeye başlanıp başlanmayacağına bu rapora göre karar verilecektir. Oluşturulan Fizibilite Raporu Proje Sponsoru, Proje Lideri ve şirket üst kararı da gerekiyorsa Yönetim Komitesi denilen (Steering Committee) tarafından karar bağlanır. Projeye sonlandırılabilir ya da devam kararı çıkabilir.

Eğer proje kapatılırsa hiç başlanmadan bitecektir. Ancak Projeye devam edilecekse bundan sonraki aşama Proje Sponsoru ile görüşerek Proje Hedef ve Amaçlarını içeren bir Başlatma Belgesi hazırlamak olacaktır. Proje başlangıcına bir sonraki derste devam edeceğiz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: